O nás

História Zápasníckeho klubu Dunajská Streda siaha až po rok 1970. Zakladateľom klubu je tréner František Író, držiteľ významného ocenenia „zaslúžilý tréner”, ktorý mu udelila Medzinárodná federácia zápasenia (FILA). Za vyše 50 ročnú pedagogickú prácu bol rezortom školstva Slovenskej republiky ocenený Veľkou medailou Sv. Gorazda.

Prvý titul majstra Slovenska medzi dorastencami v zápasení voľným štýlom získal v roku 1973 František Bürsöly. V roku 1977 sa ku klubu pridal bývalý československý reprezentant a tréner Tibor Hakszer, ktorý neskôr získal ocenenie „majster športu”.

V roku 1977 vyhral náš klub Slovenskú národnú ligu a v roku 1978 postúpil do I. Československej ligy. Na majstrovstvách sveta juniorov v zápasení vo voľnom štýle v Los Angeles v roku 1983 získal titul majstra sveta Jozef Schwendner. Náš klub triumfoval v roku 1985, keď na majstrovstvách ČSSR starších žiakov v zápasení vo voľnom štýle získal 1. miesto.

Na M-ČSSR v zápasení vo voľnom štýle v roku 1986 získali naši zverenci sedem majstrovských titulov. V roku 1991 v Prievidzi na majstrovstvách sveta juniorov v zápasení vo voľnom štýle reprezentovali štyria naši zápasníci ČSFR, kde Štefan Fernyák získal bronzovú medailu. Ešte v tom istom roku na majstrovstvách Európy v Istanbule získal Roman Kollár titul majstra Európy a Štefan Fernyák striebornú medailu.

V roku 2011 v rámci nášho klubu vzniklo aj ženské zápasenie. V rokoch 2016 a 2020 bol predseda klubu Roland Hakszer zvolený za viceprezidenta Slovenského zápasníckeho zväzu.

Attila Gaál ml. v roku 2018 na Akademických majstrovstvách sveta v brazílii získal vzácne 5. miesto. Ešte tento rok naša prvá zápasníčka Réka Bacsfaiová na juniorských majstrovstvách Európy v Ríme sa dostala do prvej desiatky. V roku 2019 na majstrovstvách Európy kadetov vo Faenze Anna Polláková obsadila 5. miesto a Tomáš Csörgő skončil na 7. mieste. V roku 2019 sa prvýkrát v histórii klubu podarilo získať majstrovský titul v I. Slovenskej dorasteneckej lige v zápasení vo voľnom štýle. Réka Hegedűs obsadila v roku 2022 prestížne 5. miesto na majstrovstvách Európy U17 v Bukurešti a na majstrovstvách sveta U17 v Ríme. V roku 2023 skončila Réka Hegedűs na svetovom šampionáte U20 v Ammáne na 5. mieste.

V súťaži družstiev v rokoch 2019, 2021 a 2022 sa stal najúspešnejším zápasníckym klubom na Slovensku zápasnícky klub Dunajská Streda. 

V roku 2021 sa v Dunajskej Strede prvýkrát konali majstrovstvá Slovenska seniorov a senioriek v zápasení, kde Balázs Hakszer získal svoj 11. titul majstra Slovenska.

Na svetových a európskych šampionátoch získali naši zápasníci celkovo 15 medailí:

  • Jozef Schwendtner: MS juniorov zlatá medaila, ME juniorov strieborná medaila, ME bronzová medaila, účasť na OH 1988
  • Roman Kollár: ME juniorov zlatá medaila, MS juniorov bronzová medaila, účasť na OH 1996
  • Štefan Fernyák: MS juniorov strieborná a bronzová medaila, MEj uniorov dve strieborné medaile, ME bronzová medaila, účasť na OH 2000, 2004
  • Zoltán Hodossy: MSveteránov dve zlaté medaile a bronzová medaila
  • Tibor Hakszer: MS veteránov strieborná a bronzová medaila