O nás

História Zápasníckeho klubu Dunajská Streda siaha až po rok 1970. Zakladateľom klubu je tréner František Író, držiteľ významného ocenenia „zaslúžilý tréner”, ktorý mu udelila Medzinárodná federácia zápasenia (FILA). Za vyše 50-ročnú pedagogickú prácu bol rezortom školstva Slovenskej republiky ocenený Veľkou medailou Sv. Gorazda.

IMG_20160603_141622353Prvý titul majstra Slovenska medzi dorastencami v zápasení voľným štýlom získal v roku 1973 František Bürsöly. V roku 1977 sa ku klubu pridal bývalý československý reprezentant a tréner Tibor Hakszer, ktorý neskôr získal ocenenie „majster športu”.

V roku 1977 vyhral náš klub Slovenskú národnú ligu a v roku 1978 postúpil do I. Československej ligy. Na majstrovstvách sveta juniorov v zápasení vo voľnom štýle v Los Angeles v roku 1983 získal titul majstra sveta Jozef Schwendner. Náš klub triumfoval v roku 1985, keď na majstrovstvách ČSSR starších žiakov v zápasení vo voľnom štýle získal 1. miesto.

Na M-ČSSR v zápasení vo voľnom štýle v roku 1986 získali naši zverenci sedem majstrovských titulov. V roku 1991 v Prievidzi na majstrovstvách sveta juniorov v zápasení vo voľnom štýle reprezentovali štyria naši zápasníci ČSFR, kde Štefan Fernyák získal bronzovú medailu. Ešte v tom istom roku na majstrovstvách Európy v Istanbule získal Roman Kollár titul majstra Európy a Štefan Fernyák striebornú medailu. Doposiaľ posledný titul majstra Slovenska medzi seniormi získal v roku 2005 Jozef Gunázer.

V roku 2011 sa do trénerskej práce zapojil Attila Gaál, ktorý v klube založil ženské zápasenie. Po dvoch desaťročiach sa v roku 2014 podarilo nášmu zápasníkovi Attilovi Gaálovi ml. vybojovať znova účasť na svetovom šampionáte. V roku 2015 získali naši dorastenci bronzovú medailu v I. Slovenskej dorasteneckej lige.

Na svetových a európskych šampionátoch získali naši zápasníci celkovo 15 medailí:

Jozef Schwendtner: MS ­juniorov zlatá medaila, ME ­juniorov strieborná medaila, ME bronzová medaila, účasť na OH 1988

Roman Kollár: ME ­juniorov zlatá medaila, MS ­juniorov bronzová medaila, účasť na OH 1996

Štefan Fernyák: MS ­juniorov strieborná a bronzová medaila, ME­j uniorov dve strieborné medaile, ME bronzová medaila, účasť na OH 2000, 2004

Zoltán Hodossy: MS­veteránov dve zlaté medaile a bronzová medaila

Tibor Hakszer: MS ­veteránov strieborná a bronzová medaila

Naše motto: „Zápasnícke srdce, zápasnícka duša, zápasníkom budem do konca života!”